Kredi Notu Neden Düşer?
Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer?

Kredi notu bir çok nedenden dolayı düşebilmektedir. Kredi notu neden düşer sorusunun yanıtını öğrenirseniz kredi notunuzu yüksek tutmak için neler yapmanız gerektiğini de bilirsiniz. Bu yazımızda kredi notunun düşme nedenlerini sizlerle paylaşacağız.

Kredi notu düşme nedenleri?

Kredi notunun düşmesine neden olan en büyük etken düzensiz ödemelerdir. Bankalara olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ödemelerinizde görülen düzensizlik sizin kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bankalar bizlere borç verirken belirli vadelerde ödememizi istemektedir. Borç vadesi geldiğinde bizim göstereceğimiz davranış kredi notumuzu şekillendirecektir. Eğer borcunuzu gününde öderseniz kredi notunuz yükseliş gösterecektir. Eğer bu durumun tam tersi olarak ödemenizi yapmazsanız kredi notunuz düşüş gösterecektir.

Kredi notu düşme sebepleri arasında sadece gecikmede olan borçlar yoktur. Sizin gelirinize göre belirli bir kredi limitiniz bulunmaktadır. Belirlenen bu limiti ne kadar çok kullanırsanız o kadar çok risk durumunuz artmaktadır. Buna karşı kredi notunuzda da düşüşler görülebilmektedir. Özellikle birden fazla kredi çekenler veya birden fazla kredi kartına sahip olanlar ve bu kredi kartlarının limitlerini dolduranlar bu riskin altındadır.

Kredi arayışı da kredi notunun düşme sebeplerinden biridir. Özellikle kredi notu düşük olmasına rağmen kredi arayışını artıranlar bankalar tarafından riskli olarak algılanmaktadır. Bu nedenle kredi arayışınızı yapmadan önce kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz ve kredi çekip çekemeyeceğinizi incelemeniz oldukça önemli bir durumdur.

 

Bu makalemde size Kredi Notu Neden Düşer? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükselir? başlıklı makalemizde düşük not nasıl yükseltilir, findeks not yükseltme ve kredi notu asıl yükselir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*