Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?
Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Bankalar tarafından oldukça önemli olan kredi notu sisteminin neye göre belirlendiğini öğrendiğinizde kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz. Bu sayede bankaların kredili ürünlerinden daha rahat bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kredi notu neye göre belirlenir konusunda gerekli bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi notu puanlama sistemi bir çok unsuru bir araya getirerek çalışmaktadır. Bu yazımızda kredi notunu etkileyen en önemli faktörleri sizlere sunacağız. Bu faktörlere dikkat edildiğinde kredi notunuz her zaman yüksek olacaktır.

Kredi notunda en büyük etken nedir?

Kişinin kredi notunun belirlenmesinde en büyük etken borç ödeme davranışlarıdır. Bankalara olan borçlarınızı zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödüyorsanız kredi notu sistemi bu davranışınızı olumlu olarak kredi notunuza yansıtır. Bu da sürekli olarak kredi notunuzun yükseliş göstermesini sağlar. Ödemelerinizde eksiklikler ve düzensizlikler olduğunda ise bu durumun tam tersi olarak kredi notunuz düşüş gösterir.

Diğer Faktörler

Kredi notu sistemi kişinin borçlanma oranına da bakmaktadır. Örnek olarak 2000TL geliriniz varsa ve 1300TL civarında bankalara aylık ödeme yapıyorsanız kredi notu sizi riski olarak görecektir. Çünkü gelirinizin önemli bir bölümünü borçlara ayırmışsınızdır. Sistem bu durumu göz önünde bulundurarak kredi notunuzu güncellemektedir.

Bunların yanı sıra kredi arayışı da  oldukça önemlidir. Sürekli olarak sık kredili ürünlere başvuruda bulunuyor ve ret cevabı alıyorsanız sistem bu durumu da olumsuz olarak algılamaktadır. Bu nedenle kredi notunuzda düşüşler oluşabilmektedir. Bu durumlara dikkat ettiğinizde kredi notunuzun her zaman yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu makalemde size Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*