Kredi Notu Sorgulama
Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Bankalar kişilere borç verirken öncelikle gelir ve kredi notu puanına bakmaktadır. Bu nedenle günümüzde kredi notu oldukça önemli bir yer edinmiştir. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından hesaplanan kredi notu artık bireyler de istedikleri zaman sorgulanabilir bir sistem olmuştur. Sizlerde kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirerek kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için Findeks sistemini veya bankaları tercihe edebilirsiniz. Findeks KKB tarafından kurulan bir sistemdir. Bu sisteme öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemlerini bitirdikten sonra sistem hemen sizin kredi notunuzu hesaplamakta ve sizlere sunmaktadır. Bu işlem bir defa ücretsiz olarak yapılmaktadır. Daha sonrasında kredi notunuzun ne durumda olduğunu öğrenmek için belirli ücretler ödemeniz gerekmektedir. Her kredi notu güncellemesinde ücret tahsil edilmektedir. Ayrıca sistem geçmişte yaptığınız kredi notu sorgulamalarındaki puanlarınızı saklamaktadır. Bu sayede geçmiş grafiklerinizi inceleyerek kredi notu incelemesi yapabilirsiniz.

Kredi notu öğrenme işlemini ayrıca bankalar aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Banka şubelerine bir dilekçe vererek kredi notunu raporunun tarafınıza ulaşmasını isteyebilirsiniz. Ancak bu oldukça zaman aldığı için tercih edilmemektedir. Bunu yerine bankaların internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bankalar internet bankacılığı hizmetlerinde kredi notu sorgulama hizmeti de vermektedir. Yapmanız gereken internet bankacılığına girdikten sonra kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmektir. Kredi notu raporunuz sizlere sunulacak ve bilgisayarınıza indirebileceksiniz.

Bu makalemde size Kredi Notu Sorgulama konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*