Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan 10 Temel Sebep

Kredi notunun ne olduğunu ve nasıl öğrenileceğini artık hemen hemen hepimiz biliyoruz. Kredi notunu ilk olarak sorgulayan ve maalesef sonuçta da bu notun düşük olduğunu öğrenenler, bu seferde kredi notunu neler düşürür bunu araştırmaya koyuluyor. Bizlerde kredi notu düşük olan ve sebebini merak eden okurlarımız için bu yazımızda; Kredi notunun düşmesine sebep olan 10 temel sebep paylaşmaya çalışacağız.

Kredi Notu Neden Düşer

Öncelikle her ödenmeyen banka borcunun kredi notunuza bir balyoz gibi ineceğini unutmayın. Ve bu borcu da ödemedikçe bu darbelerin inmeye devam edeceğini son olarak ise; kredi sicilinizin bozulacağını ve kara listeye gireceğinizi bilmelisiniz. Kredi notunu en çok etkileyen hususun bu olduğunu unutmayın.

  • Kredi Kartı ve Kredi Borçlarının Düzensiz Ödenmesi

İkinci etkili husus ise kredi kartı kartı borçlarınızın ya da kredi borçlarınızın ödeme tarihinin geçirilmesi ve geciktirilmesidir. Bunu 1 – 2 kez yaptıysanız çok bir etki etmeyecektir ancak alışkanlık haline getirdiyseniz kredi notunuzu ciddi anlamda düşürecektir. Kesinlikle bu hususa da dikkat etmelisiniz.

  • Düzgün Kullanılmayan KMH

KMH yani kredi mevduat hesabınızı sürekli ekside tutuyorsanız, kredi notunuz düşürülecektir. Muhakkak hesabınzıı arada muhakkak artıya çıkarmalısınız. Ayrıca sürekli Kredili mevduat hesabınızı da kullanmamalısınız.

  • Protesto Yemek

Ödenmemiş senetleriniz nedeniyle protesto yemeniz halinde bu durumda da kredi notunuzu düşecektir. Senetlerinizi gününüzde ödeyin. Geciken senetleriniz için en azından alacaklı kişiden protesto ettirmeden süre isteyin.

  • Ödenemeyen Çekler

Ticaret erbabının en  büyük sıkıntılarından birisi de ödeyemedikleri çeklerdir. Ödenemeyen her çek de yazılması ile birlikte kredi notunu çok düşürücektir. Ayrıca Findeks tarafından verilen çek endeksi dediğimiz kredi notuna benzer olan ve kişinin çek geçmişine ışık tutan puanı da düşürecektir.

  • Borçlanma Miktarının Artması

Bankalar saydığımız hususların yanı sıra sizin borçlanmalarınızı da takip etmektedir. Eğer bu borçlanmalar makul seviyelerden daha yukarılara çıkmaya başlıyorsa ve artık sizin açınızdan risk taşıyorsa bu durumda kredi notunuz bu noktada düşmeye başlayacaktır.

  • Kefil Olmak

Kefil olmak demek; kefil olduğunuz borcun tamamından sorumlu olmanız demektir. Eğer borçlu borcunuz ödemezse, banka tüm parayı sizden de tahsili edebilir demektir. Sonuçta bu da sizin adınıza bir risktir. Kefil olmanızla birlikte riskiniz artacağı için ve kredi notu da bir risk analizi sistemi olduğu için kredi notunuz bundan olumsuz etkilenecektir. Hele hele kefil olduğunuz kişi borcunu ödemiyorsa ve bankanın size gelmesi üzerine siz de banane diyorsanız kredi notunuz kesin düşecektir.

  • Hesapta Para Tutmama

Hesabınızda para bulundurmamak kredi notunuzu direkt düşürecek bir etken olmayacaktır ancak diğer hususlarla birleşerek olumsuz etki edebilir. En güzeli hesabınızda az miktarda da olsa para bulundurmaktır.

  • Kredi Kartında Sürekli Asgari Borç Ödeme

Sürekli asgari borcu ödemek kredi notunuzu düşürür. En azından 2 – 3 ayda bir tüm borcu kapayın.

  • Kredii Kartını Sürekli Limitlerde Kullanma

Kredii kartının limitlerini zorlamak, borçlanma hacminiz açısından bir artış anlamına geleceği için kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*