Para Biriktirme Yolları

Para Biriktirmek için İzlenecek 7 Birbirinden İlginç Öneri

Para biriktirme meselesi hele hele şu masraflar çağında çok büyük bir iş olup, bunu bu devirde yapabilen insanların elleri öpülmelidir. Her şeyin bir şekilde paraya dönüştürüldüğü bugünlerde; maaştan 3 – 5 kenara bir şeyler koymak, hadi koyduk buna dokunmadan muhafaza etmek müthiş bir şey. Yapmak oldukça zor ancak imkansız değil. Sadece biraz planlı programlı hareket etmek ve bu planlarda sebat edip, uzun vadeli sonuçlarına bakmak gerekiyor. Şimdi siz değerli okurlarımız için Para biriktirmek için izlenecek 7 birbirinden ilginç öneri paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Para Biriktirme Yolları
  • Hedefler Koyup Plan Yapmak

Bu işe başlamadan önce kesinlikle kendinize bir tasarruf planı yapmalı, bu plana da kesinlikle uymalısınız. Ayrıca plan yapmanın yanı sıra haftalık ve aylık hedefleriniz olmalı. Bu hedefleri tutturmak için de elinizden geleni yapmalısınız. Örneğin; haftada 50 TL biriktireceğim demeli ve bunu bir şekilde yapmalısınız. Aynı şekilde aylık hedefleriniz hatta hatta yıllık hedefleriniz bile olmalı. Hedefler sizi birikim yapma konusunuda daha çok teşvik edecektir.

  • Faturalara Dur Deyin

Öncelikle faturalarınızın aylık toplamını genel itibariyle tespit etmelisiniz. Daha sonrasında ise; aylık ne kadar para biriktirmek istiyorsanız, bunun makul bir miktarının faturalarınızdan karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; aylık 300 TL para biriktirmek istiyorsanız bunun 50 TL ‘sini faturalardaki tasarrufla sağlayabiliriz. Bunun için ise; kaç kalem faturanı var ise bunu paylaştırıp, her faturadan bir miktar kısmak suretiyle ayda 50 TL ‘yi yakalayabiliriz. Bunun için gerekirse kombiyi kısın, TV izlerken lambayı kapatın, vs. gibi birçok tedbir alabilirsiniz.

  • Her Hafta Bir Faaliyetten Fedakarlık

Kendi şahsınıza özel olan faaliyetlerden her hafta bir tanesinden ödün verebilirsiniz. Örneğin, bir hafta dışarıya çıkmayabilir, bir hafta dışarıda yemek yemeyebilir, bir hafta sinemaya gitmeyebilirsiniz. Bu hususta da bir konu belirlemeden önce mevcut şartlar altında nerelere ne gibi paralar harcadığınızı tespit etmeli, bunlardan bazılarını haftada 1 kez terketmek suretiyle biriktirdiğiniz paraya ne ekleyebileceğinizi görebilirsiniz.

  • Toplu Ulaşım Araçları

Eğer arabanız varsa; tek gideceğiniz yerlerde toplu ulaşım araçlarını seçebilirsiniz. Bu konu da cebinizi oldukça hafiletecektir.

  • Cep Telefonu Tarifesine Müdahale

Cep telefonu tarifesinde aylık ödemenizi hafifletecek ve sizin işinizi görecek bir başka tarife ya da bir başka operatör olup olmadığını kontrol ediniz. Buradan sağlayacağınız tasarrufunuzu birikiminize ekleyebilirsiniz.

  • Evdeki Gereksiz Şeylerin Satılması

Evinizde bulunan ya da deponuzda çürümeye mahkum edilen tüm eşyalarınızı paraya dönüştürmelisiniz. Bunun için ikinci el eşyaların satıldığı platformlar tam bir ilaç.. Hem atıl vaziyette duracağına birisinin de işi görülmüş olacaktır. Bunun mutlaka değerlendirin..

  • Ek İş Yapma

Hep tasarruf ederek birikim yapmaktan bahsettik ancak biraz da taşın altına elimizi koyup, gerekirse ek iş yapmak gerekiyor. Günümüzde internet üzerinden evden yapabileceğiniz o kadar çok iş var ki… Web sitesi yapma, makale yazma, anket doldurma, reklam tıklama, vs. gibi birçok işi örnek gösterebiliriz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası İnternet Bankacılığı Şifresi Alma ve Kullanım Detayları başlıklı makalemizde işbankası internet şifre alma ve işbankası mobil şube hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*