Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği 2016
Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği 2016

Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği 2016

Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği 2016

 

Günümüzde bazı sektörler ekonomik açıdan çok kötü bir seviyeye gelmiştir. Yani öyle bir noktaya gelmiş ki artık kimse bu sektörlerle ilgilenmiyor ya da ilgilenmek istemiyor olmuştur. Çünkü hem yorucu olduğunu düşünüyorlar hem de bu zahmete karşılık iyi para kazanılamadığı görüşü hakimdir. Bu ve bunun gibi onlarca sebep ülkemizde birçok sektörü etkilemiş ama kimini çok kimini ise az etkilemiştir.

 

Mantarcılık dediğimiz yani aslında mantar üreticilerinin oluşturduğu bu sektör çok ciddi biçimde etkilenmiş ve buna da paralel olarak hem mantar üretimi azalmaya yüz tutmuş hem de birçok firma bu iste herhangi bir gelecek görmeyerek bu işten çekilme kararı almıştır.

 

Mantar ithalatı tüm bu gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan bir durum olduğu için devlette bu ısırır şekilde düzeltmek istemektedir. Bankalardan bu konuda çeşitli şekillerde yardım istenmiştir ve bankalarda sonuçta bu ürün katma değeri yüksek bir tarım ürünü olduğu için bu ürünle ilgili çeşitli kredi destekleri vermeye başlamıştır. Bu şekilde devlet yetkilileri belki de sektörün ayağa kalkacağını düşündüğü için böyle bir uygulamaya geçmişlerdir.

 

           Mantar yetiştiriciliği kredi desteği 2016 dediğiniz zaman mantar yetiştiriciliği ile ilgili olan belli başlı destekleri hemen öğrenme şansını yakalarsınız. Bu sayede kredi verilen konuları öğrenirsiniz. Çünkü mantar yetiştiriciliğine verilen krediler birkaç farklı konudan oluşur. Çünkü mantar yetiştiriciliği birkaç farklı konudan oluşur. Yani hem depoda ürünlerin maddeleri ile belli başlı ürünlerin yapılması hem de aynı zamanda belli başlı bir zaman dilimi içerisinde o ürünlerin olgunlaşıp belli zaman geçmesi ile ürünler istenilen seviyeye yani mantar olacak seviyeye gelir.

 

Bankaların verdiği kredi destekleri ise genelde o işin hammaddesinin bulunması toplanması ve belli seviyeye gelmesi için beklenecek süreçte verilir. İşin bu noktası işin en maliyetli ve üretimi en zor olan bölgesi olduğu için bu şekilde bir kredi ile destek verme yoluna gidilir. Çünkü yetişme süreci olan 45 gün içerisinde bu malı yani mantarı üreten şirketin bu süreç içerisinde maliyetlerin karşılanması gerekir.45 gün boyunca masrafları çıkarması gerekir ki sonradan malı sattıktan sonra aldığı kredileri geri ödeme şansı olur. Yoksa mantar üretim yapan firmalar bu işi yapmakta ekonomik açıdan çok zorlanırlar ve yapmaları satması oldukça zor olur.

 

Bir önceki yazımız olan Su Ürünleri Avcılığı Yatırım Kredisi başlıklı makalemizde bankalar, kredisi ve su hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*