Murabaha Kredisi Nedir?

Murabaha Kredisi Nedir?

İslamiyet’te bankalardan alınan kredilerin faiz işlemleri nedeniyle helal olmadığı ve bu nedenle İslamiyet dinini benimseyen kişilere kredi kullanmaması gerektiği belirtilir. Bu tür durumların önüne geçilebilmesi adına ise murabaha kredisi adı altında yeni bir kredi türü sunulmaya başlanmıştır.

Murabaha Kredisi Şartları Nedir?

Murabaha kredisinde farklı işlemler uygulandığı gibi kişiler yine bankaya kar oranı üzerinden ödeme yapmak zorundadır ve bu bakımdan krediden çok az bir farkı bulunmaktadır. Murabaha kredisinde özellikteki kişilerin nakit para alması söz konusu değildir. Bir nevi bankalardan borçlanarak kişiler istediği eşyayı ya da ürünü satın alırken bu ürünün ücretini bankaya geri ödemektedir. Murabba kredisi veren bankalar sayısı oldukça azdır ve son dönemlerde bu konuda farklı uygulamalar yapılmaya başlanmıştır. Murabaha kredisi için kişilerin öncelikli olarak bankalara müracaat etmesi gerekecektir.

Murabaha Kredisi Başvurusu

Müracaat edildikten sonra bankalar tarafından hangi malın alınmak istendiği sorgulanacak ve bu mal üzerinden bir inceleme gerçekleştirilecektir. Malın satın alınmasında ve değerinde herhangi bir sorun bulunmuyorsa kişilerin bu mal için murabaha kredisi çekilebileceği belirtilir. Ardından ise kişinin kredi notu gibi çeşitli detaylarına bakılarak kredi sicilinin uygun olup olmadığı ve gelir durumunun ne olduğu sorgulanır. Tüm bu işlemlerde herhangi bir sorun olmaması halinde ise murabaha kredisi devreye girerek kişinin istediği ürün alınır ve kişiye teslim edilir. Ardından ise bu ürünün fiyatı belirlenen ek ücretler ile birlikte kişilere bildirilir.

Murabaha kredisi alan kişiler belirlenen her ay içerisinde taksitli bir şekilde ödeme yaparak nakit ihtiyacını karşılayabilir ve aynı zamanda ürüne sahip olabilir. Murabaha kredisi farklı bir kredi türü olmakla birlikte ilk kullanılmaya başlandığı günden itibaren çeşitli tartışmalara da yol açmıştır. Dinen uygun olup olmadığı sorgulanan murabaha kredisi için hala pek çok soru işareti bulunmaktadır ve bu bakımdan kesin olarak elde edilmiş bir sonuç bulunmamaktadır. Fakat murabaha kredisi almak isteyen kişilerin belirtilen değerler doğrultusunda işlemleri sürdürebilmesi ve bankalara müracaat ederek bu imkândan yararlanabilmesi mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*