Piyasalarda İşlem Saatleri

Piyasalarda İşlem Saatleri

Piyasalarda gerçekleşen işlemlerin saatleri farklılık göstermektedir. Bu anlamda birçok farklı kategorinin işlem saatlerini sizlerle paylaşıyor olacağız. Borsa İstanbul’un; pay piyasası, borçlanma araçları piyasası, vadeli işlem ve opsiyon piyasası ve kıymetli madenler ve kıymetli taşlar piyasası işlem saatleri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Piyasalarda İşlem Saatleri olarak tam iş günlerinde pay piyasasının işlem saatleri 09.15 – 17.40 arasında yapılmaktadır. Bu kategoride yıldız Pazar, ana Pazar, gelişen işletmeler pazarı, yakın izleme pazarı, piyasa öncesi işlem platformu ve kolektif yatırım ürünleri pazarı bulunmaktadır.

Borçlanma araçları piyasasının işlem saatleri ise aynı gün valörlü olarak 09.15 – 14.00 arasında yapılmaktadır. Öğle arasında 12.00 – 13.00 arasında ve ileri valörlü olarak da 09.15 – 17.00 Aralığında işlem görmektedir.

Vadeli işlem ve opsiyon piyasasında ise 09.10 – 17.45 arasında işlemler yapılmaktadır. Ayrıca normal seansın son 10 dakikası da kapanış aralığı olarak adlandırılmaktadır.

Piyasalarda İşlem Saatleri anlamında değerlendirilen kıymetli madenler piyasası işlem saatleri ise 16.00 – Ertesi Gün 16.00 olarak belirlenmiştir. Yani 24 saat kesintisiz olarak işlem görmektedir. Kıymetli madenler piyasasında ayrıca hafta sonu ve tatil günleri de dâhil olmak üzere kesintisiz seanslar yapılmaktadır. Bu anlamda piyasalardaki işlem saatlerini bu şekilde sizlere sunuyoruz. Sizlerde bu piyasalarda işlem yapmak istiyorsanız mutlaka işlem saatleri hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip olmalısınız. Kapanış seanslarına da dikkat etmeli ve yatırımlarınızı zamanında gerçekleştirmelisiniz.

Bu makalemde size Piyasalarda İşlem Saatleri  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnaf kefalet kredisi alma şartları, esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir ve esnaf kefalet kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.