Refinansman Kredisi Nedir?

Krediler artık hayatımızın bir parçası olarak her daim karşımıza çıkmaktadır. Yatırımlarımızı bile krediler sayesinde yapıyoruz dersek yalan olmaz. Konut kredisi uzun vadeli bir kredidir. Ödemelerinizi yaparken faizlerde düşmeler yaşanabilir yada gelir durumunuzda meydana gelen değişikliklerden dolayı ödemlerde zorluklar yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde kredi kartı içinde geçerlidir. Ödemelerde aksaklık yaşayabilirsiniz ve tamamını kapatma hususunda zorluklarla karşılaşırsınız. Siz borcunuzu kapatmak isterken yüksek faizler daha çok zorlamaya başlar. Bu durumlar için son zamanlarda yürürlüğe giren yasalarla birlikte; kredi borçlarınızda yeniden yapılandırma seçenekleri ile bankalar karşımıza çıkmaktadır. Kredi yeniden yapılandırma, yeniden finansman ve refinansman kredisi gibi isimlerle duymaya başlamışsınızdır. Peki refinansman kredisi nedir bir tanımlayalım. Mevcut olan kredi borcunuzu yeniden yapılandırmak için kredi kullandığınız banka veya farklı olan bir banka ile yeni bir anlaşma yaparak; mevcut kredi borcunun vade, para birimi, ipotek veya faiz değişkenlerini değiştirerek daha iyi olanaklarla sunulmasıdır.

Refinansman kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlarda bulunmaktadır. Kredinizi kapatıp yeniden yapılandırmaya giderken öncelikle alınan kredi ile yeniden finansman etmek istediğiniz kredi faiz oranları arasında 15 ile 20 puan fark varsa büyük bir kazanç sağlarsınız. Banklar mevcut kredilerinizi erken kapatmanız durumunda %2 komisyon alacaktır. Bunu da yeni alacağınız kredi ile karşılaştırın. Faiz oranı düşük gözükse de masrafları çok yüksek olan kredi almayın. Kazanç elde edeyim derken zarar etmiş olursunuz.

 

Bu makalemde sizlere Refinansman Kredisi Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Borsada Köpek Balığı Tekniği Nedir? başlıklı makalemizde borsa, borsa hangi teknikler kullanılmalı ve Borsada Köpek Balığı Tekniği Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.