Repo Nedir?

Sermaye Piyasaları Kurumu tarafından yapılan işlemlerden biri de repo’dur. Repo diğer yatırım araçlarına göre sabit getirilidir. Repo nedir diye bir tanımla yapacak olursak; bankacılık ile finansman tekniğidir. İngilizcede ‘Repurchase Agreement’ kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu kelimelerin kısaltması repo olarak Türkçemize girmiştir. Repurchase Agreement Türkçe çevirisi ise ‘Yeniden Satın Alma Anlaşması’, ‘Gerim Alım Sözleşmesi’ ya da ‘Geri Satın Alma Anlaşması’ şeklindedir. Biz bu kelimenin Türkçe karşılıklarından çok kısaltmasını kullanmaktayız. Dilimizde olan yeni bir kelime gibi diyebiliriz.

Reponun sabit getirili bir yatırım aracı olarak daha çok tercih edilen bir unsurdur. Getirisi kısa vadeli olduğundan dolayı nakitlerini kısa zamanda işletmek isteyenler tercih etmektedir. Menkul kıymetler, devlet tahvilleri, hazine bonoları repo işlemlerinin içinde yer almaktadır. Bankalar ve aracı kurumlar müşterilerine satacakları sabit getirili ürünleri önceden belirlenen bir fiyat üzerinden satışa çıkarırlar. Bu satışa çıkardıkları ürünleri belli bir tarihte geri almak üzere işlemin gerçekleşmesi sağlanır. Tabii işlemlerin gerçekleşmesi için banka ve yatırımcı arasında bir anlaşma imzalanır. Yatırımcı işlemi gerçekleştirdikten sonra alım ve satım arasında meydana gelen fiyat farkını kar etmiş oluyorsunuz. Repo işleminde bir nevi elde edeceğiniz karı biliyorsunuz. Yatırımınızı da ona göre gerçekleştiriyorsunuz. Risksiz yatırımlardan hoşlanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Genellikle devlet tarafından piyasaya sürülen araçlar olan Devlet Tahvili, Hazine Bonosu, Kamu Ortaklığı İdaresi, Toplu Konut İdaresi tarafından ihraç edilen borçlanma senetleri olduğundan dolayı ve sabit getirisi bilindiğinden tercih edilmektedir.

Bu makalemde sizlere Repo Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Refinansman Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde faiz oranları, finans ve finansman kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.