Spot Kredi ve Rotatif Kredi Nedir?

Bankalar yatırımlarını desteklemek ve acil ihtiyaçlarını karşılamak için firmalara kredi vermektedir. Firmalara verilen kredi türleri yatırım kredisi, spot kredisi, taksitli kredi ve rotatif kredi gibi alt dallara ayrılmaktadır. Bu kredilerden spot kredi ve rotatif kredi nedir genel bir bakış yapacağız.

Rotatif Kredi; firma tarafından kredi kullanma tarihinden itibaren faiz oranında değişiklik yapılabilmektedir. Kredinin vadesinden önce kısmi veya komple kapama imkanı bulunmaktadır. Rotatif kredi kullandığınızda vadeyi bekleme gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Tabi sadece krediyi kullanan değil kredi veren bankada firmadan erken kapatma talep edebilir.

Spot Kredi; faiz oranı ve geri ödeme vadesi kredi kullanım sırasında belirlenmektedir. Faiz oranları değiştiğinde sabit kalmaktadır. Spot kredi kullanım tarihinde belirlenen tüm şartları ile hiçbir değişikliğe uğramadan vadesi geldiğinde kapatılan kredidir.

Spot kredi ve rotatif krediyi karşılaştırdığımızda aralarında gözle görülür farklar bulunmaktadır. Firma kendisine uygun gördüğü kredi seçeneğini kullanabilir. İki kredi çeşidinin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Rotatif kredi dönem ödemeli olarak karşımıza çıkmakta ve bir nevi avans kredisi gibi düşünebilirsiniz. 31 Mart, 30 Haziran, 30 Eylül ve 31 Aralık faiz ödeme zamanlarıdır. Faiz oranı değişkendir ve piyasalara göre yükselebilir. Tabii tam tersi olma olasılığı da bulunmaktadır. Spot kredi kullanıldığı gün uygulanan faiz oranı ile kapatma tarihi kesin olarak bildirilmiştir.  Ara ödeme yapamazsınız, faiz değişiklikleri sizi etkilemez ve kapanma tarihinde ödeyecek olduğunuz miktar bellidir.

 

Bu makalemde sizlere Spot Kredi ve Rotatif Kredi Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Repo Nedir? başlıklı makalemizde repo, Repo Nedir? ve repo sabit getiri hakkında bilgiler verilmektedir.