Sicil Affı Nedir, Ne Zaman Çıkar?

Sicil Affı Nedir, Ne Zaman Çıkar?

Tüketicilerin kullanmış olduğu kredi ya da kredi kartlarının ödeme vadesindeki düzensizlik sonrasında karşılarına çıkan 90 günlük süreç içinde ödeme yapılmaması durumunda idari ve hukuk sürecinin başlamasının da ardından avukatlık olma durumuyla sicil dosyası açılır. Yani düzensiz olarak yapılan ödemeler ve geciktirilmiş vadeler bankalar için risk teşkil ediyor ve daha sonra tüketiciler kara listeye alınıyor.

Sicil Affı Nedir, Ne Zaman Çıkar konusunda Merkez Bankası tarafından bu riskli profillerin kayıt altına alındığı kara liste uygulaması vardır. Mevcut borç ödense bile kara listeden çıkış 5 yıl boyunca mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte 5 yıl boyunca herhangi bir bankadan da hiçbir şekilde hizmet alınamamaktadır. İlgili sürecin bitmesinin ardından yeniden bankalar ile çalışmalar yapılabilmektedir.

Günümüzde ise birçok kişinin düzenli ödeme yapamaması sonucunda sicil kayıtları olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Hem kredi hem de kredi kartlarında bozuk sicilli kredi tüketicileri bu borçlarının tamamını ödemek durumundadır. Belirli dönemlerde yapılan sicil afları takip edilerek öğrenilebilir. 2015 yılında Sicil Affı Nedir, Ne Zaman Çıkar ile ilgili herhangi bir açıklama da bulunmamaktadır. Güncel olarak bu bilgiler takip edilmeli ve gerekli durumlar göz ardı edilmemelidir. Banka kara liste uygulaması sonucunda uzun süreli bankalardan hizmet alamayan kişiler şüphesiz ihtiyaçlarını gidermekte oldukça zorlanarak günlük yaşantılarına devam edeceklerdir. Bankaların bu konudaki tutumu da değişkenlik göstermemektedir.

Bu makalemde size Sicil Affı Nedir, Ne Zaman Çıkar?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnaf kefalet kredisi alma şartları, esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir ve esnaf kefalet kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.