Vadesiz Hesaptan Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Bankalar ile yapılan işlemler, genellikle kredili ürünlerden yana olarak tahmin edilirken, aslında milyonlarca bireyin en fazla yapmış olduğu işlem, vadesiz mevduat hesapları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu hesaplar ile, yapılan birikimler banka kasasında güvence altına alınırken, bir yandan da istenilen zaman ATM noktalarından nakit olarak çekilebilmekte, vadesiz mevduat hesap kartından alışverişlerde kullanılabilmekte ya da hesaplar arasında aktarılabilmektedir. Fakat, kullanıcıların en fazla merak ettiği konu vadesiz hesaptan taksitli alışveriş imkanının olup olmadığıdır. Genel itibari ile ülkemizdeki bankaların bu tarz bir işleme müsade etmediğini bilmeniz gerekmektedir. Kişilerde bu tarz bir algının oluşmasındaki nedene bakacak olursak, birkaç yıl öncesinde Finansbank tarafından sunulan Card Finans hesaplarıdır. Bu hesaplar ile taksitli alışveriş yapılma şansı bulunmaktaydı.

Vadesiz hesaptan taksitli alışveriş yapılabilmesi için, tek bir şart bulunmaktadır. O da, hesabınızın esnek hesap özelliği taşımasıdır. Bilindiği üzere, esnek hesaplar genellikle hesabınızda para olmadığı zamanlarda bile para çekmeniz ya da harcama yapmanız üzere oluşturulmuş bir hizmet olarak anlatılmaktadır. Fakat, 2017 yılı içeriisnde bu durum oldukça değişmiştir. Çünkü, vadesiz hesaplarınız ile yaptığınız harcamalara ek olarak esnek hesap özelliği getirilebilirse, taksitli alışveriş yapabilmenize imkan tanınmıştır. Şuan birçok bankaya başvurarak, esnek hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat, bazı bankaların aramış olduğu şartlara ek olarak, hesabınızda meydana gelen para akışı da dikkate alınmaktadır. Bu da yalnızca kobi ve esnafların bu hizmetten faydalanabileceği anlamına gelmektedir.

Esnek Hesap Nasıl Açılır?

Esnek hesap açılışlarında, doğrudan bankalara başvurulması gerekmektedir. Birçok banka kısa mesaj ya da internet bankacılığından yapılan başvuruları kabul etse de, bizler şubelerden yapılacak başvuruları daha uygun bulmaktayız. Çünkü, vadesiz hesaptan taksitli alışveriş yapmak ya da başka bir nedenden dolayı bu hesaba başvuru yapacakların bilmesi gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Bu hesaptan yapılan harcamalarda ya da nakit çekimlerinde, bankalar belirli faizler belirlemiştir ve geri ödeme yapılırken, bu faiz tutarları ile son hesaplanan borcunuzu ödemeniz gerekemktedir. Ayrıca, birçok banka sunduğu bu hizmette sizlere günlük faiz yansıtmaktadır.