Yurt Dışı KOBİ Kredileri
Yurt Dışı KOBİ Kredileri

Yurt Dışı KOBİ Kredileri

Bankalar yurt dışı mali piyasalardan ya da uluslar arası kuruluşlardan gerek Türkiye Cumhuriyeti gerekse de borçlu garantörlüğünde aracı banka ile temin edilen orta ve de uzun vadeli yabancı kaynakların yatırımcı firmalara kullandırılmasına aracılık etmektedir. KOBİ kredileri yurt dışı ile çeşitli Avrupa ülkelerinin önde gelen finans kurumlar Alıcı ve satıcı kredisi anlaşmaları yapmış olup böylelikle yatırımcıların ilgili ülkelerden yapacakları makine ve teçhizat alımlarının finansmanında, ilgili ülke ihracat sigorta kuruluşları tarafından sigorta edilmesi şartı ile kullandırılmaktadır. Anlaşmaların halen yürürlükte olan ülkeler; Almanya KfW ve AKA Bank, İsviçre UBS AG Line’ dır. Ayrıca İslam Kalkınma Bankası’ndan temin edilmiş olan taksitli satış finansal kiralama kredisi de aynı amaçla yatırımcılara uygun taleplerin cevap verilmesi amacıyla kullandırılmaktadır.

Kreditanstalt Für Wiederaufbau; Almanya’dan makine ve de teçhizat temin etmek isteyen yatırımcılara Alman sigorta kurumu HERMES garantisi ile KFW kredisidir.

UBS AG (Swiss Bank Corporation); İsviçre’den yatırım malı almak isteyen yatırımcılar için İsviçre İhracat Risk Garanti Kurumu ERG garantisi ile UBS/Swiss Bank satıcı kredisidir.

İslam Kalkınma Bankası; ülke sınırlaması olmaksızın ithal makine teçhizat alarak yatırımlarını gerçekleştirmek isteyen kredidir.

Aka Bank; Avrupa Birliği üyesi ülkelerden ve Almanya’dan sigorta kuruluşlarının garantisi kapsamında olmak üzere yatırım malı almak isteyen yatırımcıların Almanya’nın önde gelen finansman kurumlarının üye olduğu bir konsorsiyum bankası olan Aka Satıcı Kredisi’dir.

Bu makalemde sizlere Yurt Dışı KOBİ Kredileri konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan KOBİ Mali Analizin Önemi başlıklı makalemizde KOBİ Mali Analizin Önemi, Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler ve Mali Analiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*