2017 Yılında Dolar Fiyatları Ne Olur?

Ekonomistler tarafından 2017 yılınca yorumlanacak olan durum, şuan için netleşmiş gibi görünüyor. Çünkü, döviz kurunda meydana gelen artışlar ile birlikte değer kaybeden Türk Lirası bir yandan araştırılırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapacağı faiz arttırımları da bir yandan araştırılmaktadır. Alınan faiz tedbirleri ile birlikte Ocak ayında Dolar’da ne gibi değişimlerin olacağı ise, yalnızca Amerika’dan gelecek olan haberlere bağlıdır. Bilineceği üzere, 20 Ocak tarihinde, Amerikan Başkanlığı görevini, Obama’dan Trump devralmıştı. Oldukça farklı bir görüşe sahip olan Trump’ın gelişi ile birlikte 2017 yılında dolar fiyatları ne olur merak ediyorsanız, 15 Mart tarihini beklemeniz gerekecektir. Çünkü, Amerikan Merkez Bankası’nın Trump yönetimi ile birlikte ilk faiz kararı alacağı tarih 15 Mart tarihidir.

Bu toplantıdan nasıl bir karar çıkacağı az çok tahmin edilse de, şuan için 2017 Dolar fiyatlarını asıl belirleyen faktörün, piyasadaki arz talep dengesi olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında Dolar fiyatları ne olur konusunda, 15 Mart tarihine kadar, ancak piyasa analizi yaparak cevap vermemiz mümkün olacaktır. Yatırımcıların Dolarlarını bozdurması ile birlikte az da olsa düşüş yaşayan Amerikan Doları, her haftaya yine bir yükseliş işe başlıyor. Bu da yatırımcıları son derece düşündürüyor.

ekonomist-324x160

2017 Yılında Dolar Almak Ne Kadar Doğru?

2017 yılında Dolar fiyatları ne olur konusundan sonra en çok merak edilen diğer bir durum da, Dolar almanın doğru bir adım olup olmamasıdır. Çünkü, son derece yüksek değerlerde bulunan Amerikan Doları, yeni yatırımcılarına iyi bir getiri sağlayacak mı, yoksa tam aksine onları zarara mı uğratacak? Yatırımcılar tarafından merakla beklenen bu durumun ardından, piyasa analizlerine tekrar bakmamız gerekecektir. Önlenemeyecek seviyelere gelmiş olan Amerikan Doları, oldukça güvenilir ekonomistlere göre yükselişine devam edecek ve bu yükseliş de, Euro ile parite dengesi kurulmasına kadar devam edecek. Bu da demek oluyor ki, muhtemelen 15 Mart tarihine kadar, Euro ve Amerikan Doları birbirine denk bir hale gelecek. Bundan dolayı, küçük ya da büyük yatırımcıların da döviz piyasalarında oluşacak bu artışı değerlendirmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Yılbaşı Kredisi başlıklı makalemizde İş Bankası Yılbaşı Kredisi Başvurusu, İş Bankası Yılbaşı Kredisi Faiz Oranları ve İş Bankası Yılbaşı Kredisi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.