2017 Yılında Altın Fiyatları Ne Olur?

Hem küçük hem de büyük yatırımcıların meraklı bir şekilde bekledikleri altın fiyatları, uzman analizcilerin yapmış oldukları yorumlar neticesinde, beklendiği gibi olmuştur. Çünkü, 2016 yılının sonunda tarihi bir rekora imza atan altın, uzman görüşlerine göre daha da artacaktı. Yatırımcı bu yorumlara değer vererek elindeki yatırımları bekletirken, bir yandan da 2017 yılında altın fiyatları ne olur konusunda farklı yorumlar araştırmaktalardı. Genel itibari ile uzman yorumları altının daha da artacağı yönünde olmaktadır. Fakat, bu artışların ülkemizde biraz daha fazla artacağı düşünülmektedir. Bunun nedeni ise döviz piyasalarında meydana gelen artışların, altın rezervine yapacağı etkidir.

Bilineceği üzere, ülkelere ait devletin bankaları yani merkez bankaları, piyasaya sürecekleri her banknot için belirli bir oranda altın rezerv etme zorunluluğuna sahiptir. Bundan dolayı, ülkemizin merkez bankasına çok büyük bir yük düşmektedir. Çünkü, Dolar ve Euro’da meydana gelen artışarın kontrol edilebilmesi açısından, Merkez Bankası’nda bulunan dövizle hızlı bir şekilde piyasaya finanse edilmişti. Bununla birlikte, Türk Lirası’nın ihtiyaç kapasitesinin de karşılanması açısından bankanın hızlı bir şekilde banknot ürettiği görülmektedir. Bu da altın rezervlerinin artacağını, piyasada bulunan altın miktarında bir azalma olacağından dolayı da altın fiyatlarının yükseleceğini bizlere göstermetedir.

Altın Madenleri Kapatılacak Mı?

2017 yılında altın fiyatları ne olur gibi araştırma yapanların karşısına genellikle bu durum çıkmaktadır. Öncelikle bu haberlerde şuan için bir kesinlik olmasa da doğruluk payı son derece yüksektir. Bunun nedeni, yeterli olacak altın rezervlerinin kısıtlı madenlerden çıkarılmasının yeterli olacağı düşüncesidir. Fakat, birçok devlet adamı ve uzmanın görüşüne göre, altın madenlerinde meydana gelecek bu kapatma kararları, kesinlikle tüketicinin olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Tek bir madenin kısıtlı bir süre çalışamaz hale gelmesi ile birlikte, geçmiş dönemlerde altın fiyatlarının bir anda yüzde on gibi bir değer ile arttığı bilinmektedir. Bahsettiğimiz kapatılacak madenlerin sayısı ise neredeyse elliye yakındır. Bundan dolayı, 2017 yılında altın fiyatları ne olur konusunda meraklarımızı gidermek için, dünyayı ilgilendiren bu haberin takip edilmesi ile devam ettirmemiz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Yılbaşı Kredisi başlıklı makalemizde İş Bankası Yılbaşı Kredisi Başvurusu, İş Bankası Yılbaşı Kredisi Faiz Oranları ve İş Bankası Yılbaşı Kredisi Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.