Akreditif Nedir?

Akreditif, finansal gücü olan bir kurum tarafından ( bankalar örneklenebilir) belirtilen kişiye veya kuruluşa, belirtilmiş olan evrakların ibrazı sonucu yine belirtilmiş bir miktarın ödemesinin yapılmasını sağlayan ve bu işlemler için düzenlenen bir belgeye denir. Akreditif, şartlı banka kredisi olarak da adlandırılabilir. Dış ticaret işlemlerinde çok duyulan bu kavram, uluslar arası işlemler de daima faydalanılan bir yöntemdir. Vesikalı kredi mektubu veya vesikalı kredi şeklinde adlandırılır. Ürünlerin veya malların, karşılıklarının ödenmesi işlemini gerçekleştirmek için geliştirilmiş özel finansman tekniği olarak da adlandırılır. Ayrıca yabancı kaynaklar içerisinde; commercial letter of credit yani ticari kredi mektubu olarak da anılır.

Uluslar arası ticaret işlemlerinde sıkça rastlanan bu işlem, ithalatçı tarafında bir banka, ihracatçının tarafındaki bir banka aracılığıyla gerçekleştirilir. Burada temel nokta taraflardan birinin, istenilen evrakları veya belgeleri ibraz eder ise geçerlidir. Yani ortada bir şart ve zaman bulunmaktadır. Belirtilen süre içerisinde ve belirtilen evraklar ile beraber gerçekleştirilir ise ödeme alabilir. Aksi takdir de akreditifin gerçekleşmesi mümkün değildir. Akreditif işleminin, taraflar için faydası bulunmaktadır. Örneğin satıcı, parasının ne zaman ödeneceğini bilir. Alıcı ise malın kaliteli ve tam zamanında teslim edileceğini bilir. Bu yönden alıcı ve satıcı taraflar için güvence teşkil etmektedir.

Tüm işlemler basit ve yolunda ilerletiliyormuş gibi görünse de, akreditif de bazen sorunlarla karşılaşabiliyor. Bunlardan bazıları ücretin ödenmemesi malın temin edilememesi gibi durumlardır. Bu durumda bankalar tarafından, tarafların yani hak iddia edebileceklerin hakları, sigorta altına alınır. Bankalar kurallardan ve şartlardan bir tanesinin ihlali görüldüğü takdir de ödemeyi yapmaz, işlemleri başlatmaz. Bu her iki tarafı da korumaya yöneliktir. Ayrıca çoğu akreditifler Uluslar arası Ticaret Odası tarafından belirlenen kurallara göre düzenlenirler. Bu akreditifler içerisinde amir banka, lehtar gibi ifadeler geçebilir. Bu ifadeler alıcının müşteri olarak belirtildiği durumlarda kullanılırlar. Buna ek olarak da ihbar banka şeklinde ifade edilebilir. Ayrıca hemen hemen yazılmış tüm akreditif mektupları değiştirilemez nitelikteki akreditiflerdir. Tüm bu bilgiler ışığında tekrarlayacak olursak, akreditif Uluslar arası Ticarette kullanılan bir yöntemdir.

 

Bu makalemde size Akreditif Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Varant Nedir? başlıklı makalemizde varant nasıl oynanır, varant ne demektir ve varant nedir hakkında bilgiler verilmektedir.