BİTKİSEL ÜRETİM KREDİSİ Nasıl Alınır?

BİTKİSEL ÜRETİM KREDİSİ NEDİR?

Devlet, kurum veya kuruluşlar tarafından tarımı desteklemek, seracılığa yön vermek veya kalkındırmak, istihdam sağlamak veya benzeri yardımlarda bulunmak amacıyla sağlanan nakit para çıktısına verilen addır. İşletmelere veya bireysel olarak çiftçilere verilen bitkisel üretim kredisi, daimi olarak krediyi ifade etmez. Devlet tarafından geri ödemesiz olarak verilenleri de mevcuttur. Teşvik olarak anlatılan bu durum, yakıt ihtiyacını karşılamak veya zirai ilaçlardan alınan ücretlerin azaltılması şeklinde de olabilir. Ayrıca çiftçiye veya seracıya daimi olarak, kredi imkânları kurum ve kuruluşlar tarafından sunulmaktadır.

Finansal desteği olan kurum ve kuruluşlar tarafından verilen bu krediler, belirli bir şart veya şartlar silsilesi ile gerçekleştirilirler. Örneğin bir seracının, bitkisel üretim kredisi veya teşvik alabilmesi için, gerekli olan evraki veya hukuki özellikleri barındırması gerekir. Bunlardan bazıları; çiftçilik belgesi, seracılık belgesi, sera ekspert bilgileri vs şeklinde sıralanabilir. Burada uygulanacak kredi ve sağlanacak imtiyazlar doğrultusunda bankalar tarafından farklı evraklar veya bilgilerin de istenilmesi yoluna gidilebilir. Ayrıca uzmanlar tarafından çiftçilik yapılacak yerin veya seranın da incelenmesi istenilebilir. Belirli parametrelere tam uyumluluk gösteren kişi veya çiftçilere bitkisel üretim kredisi sağlanır.

Bitkisel üretim kredileri belirli şartlara ve vadelere göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin alacağınız miktar küçük ise, fazla koşuşturma yaşayacağınız bir evrak trafiğine maruz kalmayabilirsiniz. Ancak meblağ veya çiftçiliğin yapılacağı alan önem arz ediyor, ülke ekonomisi ile alakalı bir duruma teşkil de bulunuyor veya önem arz ediyor ise, evrak kısmı daha karmaşık olabileceği gibi direk devlet taraflı bir teşvik de yapılabilir. Devlet bazen bu teşvikleri yakıt, bazen zirai ilaçlarda indirim veya ürünlerin satışından doğan vergiler ile alakalı indirimlere giderek gerçekleştirir. Ayrıca bankalar tarafından sağlanan krediler de daimi olarak düşük faizli kredilerdir. Çünkü çiftçilik zor bir meslektir ve fayda sağlanabilmesi için zaman gereklidir. Bitkinin yetişip büyümesi veya ürünlerin toplanması hemen gerçekleşmeyeceği için daimi olarak bir zaman külfeti söz konusudur. Buradan hareketle, bitkisel üretim kredisi almak veya teşviklerden yararlanmak için gerekli mevzuatları daimi olarak takip etmek, bankalar ile olan iletişimlerin artırılması yoluna gitmek gereklidir.

 

Bu makalemde size BİTKİSEL ÜRETİM KREDİSİ NEDİR? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı