Atatürk'ün Ekonomi Politikası
Atatürk'ün Ekonomi Politikası

Atatürk’ün Ekonomi Politikası

Atatürk’ün Ekonomi Politikası 

Atatürk’ün ekonomi politikası oldukça önemlidir ve bu politikaları anlamak içinde temelde yer alan ‘milliyetçilik’ ilkesini bilmek gerekmektedir. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmenin temel yolunun ekonomik kalkınmadan geçtiği de biliniyor. Bu konuda Atatürk’ün Ekonomi Politikası hakkında bilgilerimizi sunuyoruz.

  1. Sistem yaklaşımı adı verilen uygulamada sadece ekonomik kalkınma ele alınmıştır. Yani bu amaca uygun araç ve araçların sadece amaçlara yönelik çalıştırılması esas alınmıştır.
  2. Bu stratejiler tamamen eşitlik üzerine kurulmuştur.
  3. Atatürk’e göre Devlet, özel girişimi sürekli teşvik etmelidir.
  4. Devletçilik sisteminin sürekli kalıcı olması esas alınmalıdır.
  5. Ekonomi politikalarında sağ ve sol ideolojilerinde hiçbirini benimsememiştir.
  6. Ekonomi politikasında piyasa ekonomi esas alınarak devletinde Pazar ekonomisi kurallarına uyması gerektiği bildirilmiştir.
  7. Özel girişimciler yine devlet tarafından korunmalı ve desteklenmelidir.
  8. Devletin temel işlevleri arasında; ulaştırma, sosyal güvenlik, ulusal savunma, sağlık hizmetleri ve ticaret-ziraat işleri bulunmalıdır.
  9. Maliye politikası kapsamında ise bütçelerin denk hazırlanıp denk kapatılması gerektiği vurgulanmaktadır.
  10. Para politikası gereği ise asıl amacın enflasyonun önlenmesi olduğunu vurgulayan Atatürk enflasyonun önlenebilmesi için de bir takım ekonomik dengelerin korunması gerektiğini dile getirmiştir.

Atatürk’ün Ekonomi Politikası  bu şekilde sıralanmaktadır. Günümüzde halâ geçerli olan bu görüşler uygulandığı sürece ekonomide herhangi bir sorun da görülmeyecektir.

 

Bu makalemde size Atatürk’ün Ekonomi Politikası  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnaf kefalet kredisi alma şartları, esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir ve esnaf kefalet kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*