Banka Sicil Bozukluğu
Banka Sicil Bozukluğu

Banka Sicil Bozukluğu

Banka Sicil Bozukluğu

Daha önceki dönemlerde ödemesini yapmadığınız ya da borcunuzu geciktirdiğiniz durumlarda kredi notu uygulaması dolayısıyla bu puanınız düşecek ve belirli takip süreçleri başlatıldığında da Banka Sicil Bozukluğu durumu yaşanacaktır. Banka Sicil BozukluğuBu durumda uzun bir süre bankalardan hizmet alamayacak ve kredi ya da kredi kart uygulamalarından da yararlanamayacaksınız.

Birey kredi sicili var olan borçların tamamının silinmesiyle mümkün değildir. Yani bankaların kara listesi içinde yer aldığınızda ‘5’ yıl boyunca hiçbir banka size kredi vermez. Bununla birlikte kredi kartı talebinde de bulunamazsınız. Tamamen borçlar yüzünden gelişen bu durum banka hizmetlerinde yaşadığınız en önemli durumlardan biridir. Banka Sicil Bozukluğu yaşanmadan önce bankalar tüketicilere bir takım olanaklar da sunmuştur. Örneğin borç yapılandırma işlemleri yaparak ya da kredi borcu transferi uygulayarak sicil bozukluğunun oluşmaması için bir takım tedbirler alabilirsiniz.

Günümüzde KKB adı verilen bir uygulama sayesinde kredi notunuz da öğrenilebilmektedir. Sicil durumunun kötü etkilenmesi durumunda bu puanınız oldukça düşük olacak ve yükselene kadar da banka hizmet durumunuz kısıtlanacaktır. Sicil bozukluğu yaşamadan önce yukarıda belirttiğimiz durumları göz önüne alıp, borçlarınızı bir şekilde ödemeniz durumunda bankalardan yine hizmet almaya devam edebilir ve düzenli ödemeleriniz sonucunda bu puanınızı da artırmış olacaksınız. Kredi kartı ya da kredi borcunuzun ödeme gününü geçirmeden yapacağınız ödemeler de sicil bozukluğuna az da olsa etki eden faktörlerdendir.

Bu makalemde size Banka Sicil Bozukluğu konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Neden Kasko Yaptırmalıyım? başlıklı makalemizde kasko yaptırma sebepleri, kaskodan nasıl yararlanırım ve Neden Kasko Yaptırmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*