Banka Kredi Notu Nedir?
Banka Kredi Notu Nedir?

Banka Kredi Notu Nedir?

Kişilerin bankalarda yapacağı işlemlerde sicilinin görülmesi ve tüm bankalardaki işlemlerinin takip edilerek, bu bilgiler doğrultusunda taleplerinin onaylanması için kredi notu sistemine geçilmiştir. Kredi notu sistemine geçiş yapılması ile birlikte kişilerin tüm bankalardaki hesapları görülebilir duruma gelmiş ve bankalarda yapılan işlemlere göre de bir kredi notu oluşturulmuştur.

Kredi notu bu şekilde devreye alınırken, tüm vatandaşların kredi notu bankalar tarafından kullanılan Findeks sisteminde belirlenmektedir. Yapılan ödemelere bağlı olarak kredi notu sürekli değiştiği için bu konuda işlemler öncesinde güncel sorgulama yapılarak bilgi alınmalıdır. Bankaların ortak sistemlerinden kişilerin başvurusu sırasında kolay bir şekilde bilgi alınabilir. Aynı zamanda kişilerin de istediği zaman kredi notu konusunda bilgi alması mümkündür. Bu tür durumlarda Findeks resmi internet sitesi kullanılmalıdır.

Kredi Notu Değişir Mi?

Kişilerin bankalarda yaptığı işlemlere bağlı olarak kredi notu da değişmektedir. Yapılan işlemlere göre artı ya da eksi not kredi notuna eklenmektedir ve bu işlemler de kredi notunun sürekli değişmesine neden olmaktadır. Bu bakımdan kişilerin kredi notu konusunda bilgi alabilmesi adına yakın takipte bulunması gerekir. Fakat Findeks üzerinden yapılan sorgulamalarda geçmişe dönük olarak da notun durumu görülebilmekte ve gelişim detaylı bir şekilde izlenebilmektedir. Bu açıdan not konusunda herhangi bir sorun yaşanması ya da bilgi alınamaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kredi Notu Aralıkları Nelerdir?

Kredi notu belirtilen kriterler dahilinde değişirken, kredi notu maksimum 1900, minimum ise 0’dır. Bu aralık arasında kredi notu değişebilir. Bu noktada dikkat edilecek nokta, düşük seviyelerde olunmaması gerektiğidir. Kredi notuna bağlı olarak kişilerin risk durumu da belirlenir. Risk durumunda az riskli, çok riskli ya da güvenilir şeklinde tanımlamalar kullanılır. Notunuz yüksek olduğunda herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Fakat riskli duruma girildiğinde bankalarda yapılacak pek çok işlemde sorunlar yaşanabilecektir. Bu nedenle notun takip edilmesi önem taşımaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler için tek seçenek Findeks’tir. Bu nedenle kişilerin Findeks dışında herhangi bir site ya da uygulama üzerinden kredi notunu öğrenebilmesi mümkün değildir. Üstelik Findeks sistemi ücretli olduğu için kredi notu hakkında bilgi almak isteyen kişilerin ücret ödemesi de gerekmektedir.  Kredi notun öğrenmek isteyen kişiler Findeks resmi internet sitesine giriş yapıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaktır.

findeks

Bu ekranda kişilerin yapabileceği iki farklı seçenek bulunur. Üyeliği bulunan kişiler sağ üst köşede yer alan üyelik girişi bölümünden siteye giriş yapabilir. Üyeliği bulunmayan kişilerin ise öncelikli olarak üyelik alması gerekir. Üyelik konusunda ise ticari ve bireysel olmak üzere iki seçenek yer alır. Kişiler bu seçeneklerden uygun olanını seçtikten sonra üyelik paketi için gerekli ücreti kredi kartı ile ödemesi gerekir. Böylece üyelik konusunda gerekli işlemler yapılmış olacaktır. Üyelik konunda bireysel kişilerin bireysel seçeneği sonrasında 4 farklı seçeneği vardır. Ücretlendirmeler ve ücretlendirmeye bağlı olarak paket özellikleri şöyledir;

paketler

Üyelik işlemleri sonucunda sisteme giriş yapan kişiler güncel kredi notunu görebilecektir. Kredi notu için kişilerin sitede yayınlanan raporu incelemesi yeterlidir. Böylece merak edilen konularda bilgi alınabilecek ve kredi notu açısından herhangi bir olumsuz durumun olup olmadığı da görülecektir. Kişilerin not sorgulama işlemlerinde üyelik ücretlerini aylık olarak ödemesi gerekir ve bu nedenle de sorgulama yapılacak her ay ödemelerin de tekrarlanması gerekir. Böylece üyelik sürekli aktif olacağı için herhangi bir sorun yaşanmadan kişilerin ihtiyaçlarını gidermesi söz konusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*