Bankadan Kredi Çekme Yaşı Nedir?

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler için en önemli sorulardan bir tanesini banka kredisi çekme yaşı nedir olmaktadır. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin belirli bir yaşı doldurması gerekmektedir ve bu belirlenen yaşın altındaki kişilerin herhangi bir şekilde kredi çekilmesi mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan kişilerin ihtiyaçlarını karşılarken mutlaka öncelikli olarak kredi çekme yaşını doldurması gerekmektedir. Kredi çekmek için gerekli yaşın doldurulmasının ardından ise bankalara yapılacak müracaatlar ile birlikte kolay bir şekilde kredi başvurusu bankaya iletilebilecektir.

Kredi Çekme Yaşı Kaç?

Türkiye’de resmi mevzuatlar dahilinde kredi çekme yaşı 18 olarak belirlenmiştir. Bu bakımdan kişilerin kredi alabilmesi adına 18 yaşını mutlaka doldurması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki kişilerin herhangi bir şekilde kredi çekmek için başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Kredi çekme yaşı için minimum yaş 18 olsa da maksimum yaş için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Fakat bu yaş aralıklarında bulunan herkes için kredi alabilme imkanı da bulunmaz. Bu açıdan yapılan başvurular sonrasında kredi değerlendirilmesi yapılacak kişilerin kredi alabilmesi mümkün ise kredi desteği sağlanacaktır. 18 yaşını dolduran kişilerin hemen kredi alabilmesi genelde pek mümkün değildir.

Kredi Kriterleri Nelerdir?

Kredi çekme işlemlerinde bazı kriterler öne sürülmektedir. Bu kriterler doğrultusunda kişilerin Kredi alabilmesini imkan sağlanmaktadır. Kriterlerin başında ise bankalar tarafından oldukça önemsenen kredi notugelmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekebilmesi mümkün olmayacaktır. Bu bakımdan kredi notu için öncelikli olarak kişilerin inceleme yapması ve yeterli kredi miktarına ulaşması gerekmektedir. Bu imkanlar ile birlikte kişiler ancak kredi hakkından yararlanabilir. Kredi çekme yaşı her ne kadar 18 olarak belirlenmiş olsa da kredi çekme noktasında kişilerin çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir.

Kredi Çekme Yaşında Üst Sınır Var mı?

Kredi çekme yaşının en üst sınırı olmasa da kişilerin hayat sigortası gibi farklı sigortaları yaptırması gerektiğinden dolayı kişilerin sağlık durumu, gelir durumu gibi pek çok farklı detay incelenmekte ve bütün bu incelemeler doğrultusunda kişilerin kredi alıp alamayacağını karar verilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kredi çekmek her ne kadar basit bir işlem olarak görülse de kredi çekme noktasında başvuru yapan kişiler ciddi bir incelemeden geçmekte ve ardından kredi çekilmesine izin verilmektedir. Kriterlere uyumlu olunmadığında başvurullar olumlu bir şekilde sonuçlanmaz ve konuyla ilgili banka tarafından gerekli biglilendirme yapılır. Yapılan bilgilendirmede ise kşiilerin nden kredi alamadığı aktarılmaktadır. Yapılacak bilgilendirmede herhangi bir sorun yaşamak istemeyen kişilerin sonuç olumsuz olsa dahi kredi çıkmama nedenini ortadan kaldırması gerekir. Genelde kredi notu nedeniyle kişilerin kredi başvurusu iptal edilmektedir. Bu açıdan kredi notu kontrolü ve mevcut gelir, SGK durumu incelenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Alma Şartları başlıklı makalemizde ticari kredi, ticari kredi nasıl alınır ve Ticari Kredi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.