Kredi Kartı Donem Borcu Kaç Gün Ödenmezse Avukatlık Olur?

Bankalardan kredi çeken ya da kredi kartı kullanan kişilerin özellikle borcunu ödeyemediği durumlardan en çok akıllara gelen soruların başında kredi kartı dönem borcu kaç gün ödenmezse avukatlık olur sorusu yer almaktadır. Özellikle de kredi kartı kullanıcıları bu sorunlar daha sık yaşanmaktadır ve bu bakımdan kredi kartı kullanan kişilerin borçları ile ilgili gerekli işlemleri zamanında yapması gerekecektir.

Takip Ne Zaman Başlar?

Kredi ya da kredi kartı borcu olan kişilerin avukat tarafından Takip altına alınması ve yasal işlemlerin başlatılması alınan üç aylık bir süre öngörülür. Kişilerin özellikle 3 aylık aksama yapması halinde yapılan bu gecikme nedeniyle banka tarafından gerekli işlemlere başlanacaktır. Kuşkusuz bu süre içerisinde müşterilere çeşitli bildirimler ve uyarılar yapılacaktır. Mesaj, arama ve mail yolu ile yapılacak uyarılar ile birlikte herhangi bir sorunun oluşmaması nedeniyle gerekli olan tüm detaylar kişiler iletilir. Tüm bu iletilere rağmen kişilerin herhangi bir şekilde işlem yapılması halinde ise yaptırımlar uygulanmaya başlanmaktadır.

Kredi Kart Takip İşlemleri

Kredi ve kredi kartı borçlarından 3 farklı dönemden söz edilir. İlk dönem kredi kartı borcunun tebliğ edildiği ve tebliğ sonrasındaki 30 günlük süredir. Ayrıca her bir dönem 30 günden oluşmaktadır. İlk 30 günlük süre içerisinde borcun ödenmesi gerekirken bu süre içerisinde borcunu ödemeyen kişilerin borçlarının gecikmeye girdiği belirtilir. İkinci aya girildiğinde kişilere çeşitli mesajlar ve bildirimlerde durum hakkında bilgiler verilmektedir ve bu da 30 ile 60 gün arasındadır. 60 ve sonrasında ise ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlayacaktır.

Özellikle bu süre içerisinde kullanıcıların mutlaka gerekli ödemeyi yapması gerekir. Yapılan bildirimler ile birlikte ödemelerinin yapılması gerektiği gibi tüm detaylar kişilere iletilirken herhangi bir şekilde borçlarını ödemeyen kişiler için yaptırımlar uygulanmaya başlanacaktır. Borçların ödenmediği 90’ıncı günün sonu avukata verilen yetki ile birlikte yasal işlemlere başlanmaktadır. Bu an itibariyle kullanıcıların mevcut borçlarını ödemesi yeterli değildir.

Borçların ödenmesinin yanı sıra çeşitli masraflar çıkacağından dolayı bu masraflarının ödenmesi gerekecektir. Bu bakımdan mevcut borçların çok daha üzerinde bir ödemenin yapılması gerekir. Üstelik geçen 90 günlük süre içerisinde kredi ve kredi kartı borçları için ek olarak faiz işlemleri uygulanır ve bu nedenle mevcut borçlar da sürekli artar. Kişiler yaşanacak bu sorunlar nedeniyle ciddi yasal yaptırımlara maruz kalacaktır. Bu tip sorunların yaşanmaması adına kişilerin ödemelerini zamanında yapması gerekir. Ödemelerini zamanında yapılmaması belirtilen durumların yaşanmasına yol açacaktır. Aynı zamanda kullanıcılar daha sonraki dönemlerde de kredi notuna ciddi bir etki yapacak bu durum nedeniyle mağdur duruma düşebilir. Kredi notunun etkilenmemesi, herhangi bir sorun yaşanmaması için kişilerin mutlaka dikkat etmesi ve ödeme takvimine uyması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borçlarını 72 Aya Kadar Yapılandırma başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı 72 ay yapılandırma ve kredi kartı borcu hakkında bilgiler verilmektedir.