Eft ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

Banka hesaplarınızdan para transferi yapacaksanız eft ile havale arasındaki fark nedir bilmeniz gerekmektedir.

Eft ile havale arasındaki fark sizin para transferlerinizin ne zaman sonuçlanacağını etkilemektedir. Bu nedenle bilinmesi önemlidir.

Eft farklı banka hesapları arasında yapılan para transfer işlemidir.

Havale ise aynı banka içerisinde bulunan hesaplar arasında yapılan para transfer işlemidir.

Eft işlemi sadece hafta içi eft saatleri içerisinde yapılmaktadır.

Havale işlemi ise günün her saati yapılabilmektedir. Bankaların kapalı olduğu zamanlarda internet bankacılığından havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İşleminiz hemen sonuçlanacaktır.

      Eft işlemleri bankaların hafta sonu tatillerinde ve resmi tatillerde yapılmamaktadır. Bu sürelerde yapılan eft işlemleri eft talimatı olarak alınmaktadır. Eft talimatları ise bankanın açıldığı ilk gün yerine getirilmekte ve para muhatap banka hesabına aktarılmaktadır. Havale işlemlerinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bankaların hafta sonu tatillerinde ve resmi tatillerinde kapalı olması ile havale işlemi internet bankacılığı aracılığı ile yapılmaktadır. İnternet bankacılığından yapacağın havale işlemleri ise hemen muhatap hesaba geçecektir.

    Eft işlemlerinde bankalar daha yüksek işlem ücreti almaktadır. Bu farklı bankalar arasında para transferi yapıldığı için oluşan bir durumdur. Havale işlemlerinde ise bankalar eft işlemine göre daha düşük ücretler almaktadır. Ayrıca bazı bankalar eft ücreti tahsil ettiği halde havale ücreti tahsil etmemektedir. Böylelikle havale işlemlerini düşük veya ücretsiz bir şekilde yapabilmektesiniz.

 

Bu makalemde size Eft ile Havale Arasındaki Fark Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzman

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde world kart başvuru sonucu, yapı kredi kart başvurusu sonucu öğrenme ve yapı kredi kkart başvuru sonucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir