Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

Eft Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bilindiği gibi eft işlemleri belirli saatlerde geçekleştirilmektedir. Farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemleri eft saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu saatler dışında yapılan işlemler sonraki ilk iş günü sonuçlanmaktadır. Eft saatleri içerisinde işlem yapıldığında ise eft hesaba ne zaman geçer sorusu sorulmaktadır. Bu konumuzda konu hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Eft ne zaman hesaba geçer sorusuna cevap olarak, eğer eft işleminizi eft saatleri içerisinde gerçekleştirirseniz banka yaptığınız eft işlemini beş ile on dakika arasında sonuçlandırmaktadır. Bu süre daha kısa veya daha uzun da olabilmektedir. Bu durum bankaların sistemlerin de oluşan yoğunluklara bağlıdır. Özellikle bankaların yoğun olduğu günlerde eft işlemlerinde gecikmeler görünebilir. Hafta sonu tatili öncesi Cuma günleri veya bankaların yarım gün çalıştığı günlerde yapılan eft işlemlerinde gecikmeler görülebilmektedir. Bu durumlarda eft işleminizin sonuçlanması 30 dakikayı da bulabilmektedir.

Eft işleminin eft saatlerinde yapılması halinde bir sonraki ilk iş gününe kalma ihtimali de bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz bankaların yoğun olduğu zamanlarda eft saatlerinin bitmesine yakın bir süre yapacağınız eft işlemleri bankanın havuzunda kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda banka paranızı bekleterek bir sonraki ilk iş günü muhatap banka hesabına aktarmaktadır.  Böyle yoğun günlerde paranızın gün içerisinde muhatap banka hesabına aktarılmasını istiyorsanız eft saatinin bitiminden en az 20 dakika öncesinden eft işleminizi gerçekleştirmeniz önemlidir. Bu durumda paranızın yoğunluğa takılmasını daha çok engellemiş olursunuz.

Bu makalemde size  Eft Ne Zaman Hesaba Geçer? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan HSBC Eft Saatleri başlıklı makalemizde hsbc bank eft saati kaça kadar, hsbc bank eft saatleri kaçta bitiyor ve hsbc bank eft saatleri ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.