En çabuk kredi veren bankalar

En çabuk kredi veren bankalar

Yaşamımız boyunca çeşitli ihtiyaçlarımız gün yüzüne çıktığından dolayı kredi başvurusuna gereksinim duyarız. Acil nakite ihtiyacımız olduğunda, araba veya her hangi bir eşya alacağımızda muhakkak ki işlemlerimizin hızlı ve seri bir şekilde sonuçlanmasını talep ederiz. Bunun için en çabuk kredi veren bankalar olan sektörde öncü bankacılıkları inceleyerek bütçemize uygun faiz oranları ile bizlere olanak sağlayan bankalarımızı incelememiz gerekir.

Bankacılık sektöründe hızlı bir dönüş alabileceğiniz kredi başvuru işlemini internet bankacılığı veya SMS yolu ile gönderilen başvuru sonuçlanmasında çok çabuk öğrenebilmekteyiz. En çabuk kredi veren bankalar arasında başta Akbank olmak üzere Odeabank, Denizbank, Garanti Bankası ve Finans bankasını sıralayabiliriz. Hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirdiğiniz kredi başvurusu ardından kredi başvurunuzun ön onayı kabul edilmekte ise o vakit kredi alabilme imkanınız yüksek demektir.

Kredi notu kredi başvurusunda en önemli kavramlardan bir tanesidir. Kredi notu yüksek olan kişiler kredi onaylanma durumunda öncelikli kişilerdir. Kredi notu sınırda veya sınırın altında olan kişilerin kredi işlemleri olumlu sonuçlanmamakla beraber çeşitli bankacılık işlemlerinizde problemlerin gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır.

Önceki dönemlere ait kredi borcunuz var ise başvurduğunuz bankadan kredi alamamaktasınız lakin ödemeleriniz düzene girdi. Bu kez de farklı bir bankacılık şubesini tercih etmelisiniz.  Bazen bazı dönemlerde bankalar kredileri açısından sıkıntılı bir süreçten geçen bankaların sizlerin ödemelerinizde olan eksi puanları gözlemleyip size kredi olanağı sağlamayacaktır.

Her zaman zamanında yapılan kredi ödemeleri kredinizi olumlu yönde etkilemekle beraber sizlere kredi alma ile ilgili sıkıntıya düşmeden hızlı bir şekilde kredi alma olanağı sağlamaktadır. Sizler için en uygun vade seçeneği ve faiz oranını seçerek alternatif bir bankacılık aracılığı ile kredi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Evrak ile ilgili gerekli belgeleri topladığınızda kredi notu sorgulama yapıp kredi puanlamanızın buna yeterli olduğuna kanaat getirip size en yakın bankanıza evraklarınız ile giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi notu puanlaması nasıl değerlendirilir?

Kredi analizi olarak değerlendirilen tüm verilerin bir arada toplanarak puanlandırılmasına kredi notu adını vermekteyiz. Kredi notunun yayınlandığı kuruma KKB adını vermekteyiz KKB’ de tüm bankalar da gerçekleştirdiğimiz işlemler ve ödenekler bir arada bulundurulmaktadır.

Bankacılık işlemleri bulunmayan kişilerin ise sistem belirlemesine göre kredi notu 0 olmaktadır. 1900’e yakın olan puanlamalar en az risk taşıyan puanlamalardan olmakta. En riskli puanlamanın ise 0 olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi notu sorgulama işleminizi güncel uygulama olan Findeks aracılığı ile güncel kredi notunuzu öğrenebilmektesiniz. Kredi notu ortalamasında bankalara olan borcunuz ve çalışma pozisyonunuz önemli rol oynamaktadır. Bankacılık işlemlerinde örnekle açıklayacak olursak aylık geliriniz 4 bin TL ise bankanız sizden kredi ödemeleriniz için 2 bin TL ödenek bekleyecektir.

Özel sektörde çalışıyor olmanız bankanın kredi başvurusunu onaylayarak kredi notunuzun değerlendirmesine sebebiyet vermektedir. Özel sektörde çalışmakta olan bireyler bağlı oldukları kurumlara sağlam bir çalışma konumu bulunup bulunmayacağı konusunda araştırmalar yaparak sonrasında kredi onaylanması ile ilgili detayları bireye aktarır. Bulunduğunuz sektör ve şirket sağlam bir firma ise ve kapanma gibi durumlar söz konusu değil ise o vakit kredi işleminiz onaylanarak kredi alma hakkına tabi olmaktasınız. Buna bağlı olarak şu sonuca varabilir ki kredi almanızın onaylanıp onaylanmaması tamamen kredi notunuza bağlı olarak ve bankanın o ay ki bütçe durumuna bağlı olarak etken olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.