Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Çekebilirmi?
Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Çekebilirmi?

Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Çekebilirmi?

Bankalara olan borçlardan dolayı kırmızı kalem yiyebilirsiniz.

Bu durum borcun 90 gün ödenmemesi ile başlamaktadır. Bankaya borçlu olan kişi 90 gün borcunu ödemediğinde banka kişiye ihbar çekmektedir ve daha sonrasında avukata vermektedir. Banka borcunu yasal yollarla tahsil etmek istemektedir. Bu durumda kişi kırmızı kalem yemektedir yani kara listeye düşmektedir. Peki kırmızı kalem yiyen kredi çekebilir mi?

Kırmızı kalem yemek kişinin borcunu ödedikten sonra en az 5 yıl kara listede kalması anlamına gelmektedir.

Kişi 5 yıl boyunca kara listede kalır ve bankaların kredi ürünlerinden yararlanamaz. Bu durumda kişinin ipotekli kredi çekme durumu da söz konusu değildir. Bankalar kredi verirken kendi inisiyatiflerini kullanmaktadır. Ancak günümüzde bankalar minimum risk aldıkları için bu gibi durumlarda herhangi bir şekilde risk almak istemezler.

Kişiler kırmızı kalem yedim kredi alabilirmiyim sorusunu çok sormaktadır.

Bu gibi bir durumla karşılaşmışsanız yapmanız gereken tek yol vardır. O da 5 yılın dolması veya devletin kara liste affı çıkarmasıdır. Bu süre dolduktan sonra bankalarda kredi notunuz sıfırlanmaktadır. Kredi notunuz sıfırlandığında ise bankalardan tekrardan kredi veya kredi kartı gibi ürünlere başvurabilirsiniz. Bankalar bu gibi durumlarda kişiye tekrardan gelirine uygun olarak kredi verebilmektedirler. Buradan anlaşıldığı gibi kırmızı kalem yiyen biri hemen bankalara borçlanamamaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için her zaman kredilerinizi gününde ödemeye özen göstermelisiniz.

 

Bu makalemde size Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Çekebilirmi?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Sanal kart nedir? Nasıl kullanılır? başlıklı makalemizde sanal kart nasıl alınır, sanal kart nedir ve sanal kart veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*