Mikro Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Bayanların iş hayatında ve girişimcilik hayatlarında ne kadar aktif olduğu ortadadır. Bu duruma destek olabilmek adına bayanlara birçok imkân sunulmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen bayanlara özel desteklerden biri de mikro kredilerdir. Daha aktif bir iş hayatı sağlaması anlamında finansal bir destek olduğu bilinen mikro kredi, birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Bayanların tüm ticari faaliyetleri ve iş hayatlarında daha çok yer alması için finansal destek sağlayan özel bir kurum tarafından bayanlar desteklenmektedir. Türkiye’de mikro kredi ve finansman işlemlerini yürüten bu kurum ise TGMP yani Türkiye Grameen Mikrofinans Programı yarı özel kurumudur. Bunun yanında TİSVA yani Türkiye İsrafı Önleme Vakfı da aynı görevi üstlenmiştir.

Farklı sivil ve özel kuruluşların, kadın girişimciler tarafında işletilen ya da kurulan işletmelere özel olarak verilen bu krediye mikro kredi deniliyor. Sadece kadınlara sunulan bir kredi çeşididir ve yine sadece iş hayatı için kullanılabilmektedir. Ülkemizde bu konuda yetkili olan tek kurum TGMP olarak belirlenmiş ve başarılı bir şekilde kadınları desteklemeye devam etmektedir.

Bu krediler için ayrıca bir teminat gerekmiyor. Sadece 5 kadın girişimcinin bir araya gelmesi ve ortak bir noktada birleşmesiyle iş kurmaya karar vermelerinden sonra mikro kredi başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca 5 kadının birbirleri ile herhangi bir akrabalık bağı olamaz. Son derece önemli olan iş fikirleriniz sayesinde bu krediden faydalanabilirsiniz. Dar gelirli kadınların kendi işinin patronu olması ve farklı girişimlerde bulunmasını sağlayan bu kredi ile kefaletsiz bir şekilde kredi alabiliyorsunuz. Tamamen güvene dayalı bir sistemdir ve sadece bir projenizin olması yeterlidir. Günümüzde farklı sivil toplum kuruluşları ve belediyeler tarafından da bu krediler sunulabiliyor. İlk mikro kredi taleplerinde yaklaşık 1000 TL’ye kadar bir miktar sunuluyor. İsterseniz 2. Mikro kredi başvurunuzu da yapabiliyorsunuz. Bu kredinin geri ödemesi ise haftalık olarak yapılmaktadır. Ayrıca borçların düzenli bir şekilde ödenmesi gerekiyor. Bu sayede artık kadınlar da kendi projeleriyle geliştirdikleri iş yerlerini açabiliyor ve kendi işinin patronu olarak para kazanabiliyor.

Bu makalemde size Mikro Kredi Nedir, Nasıl Alınır?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Odeabank Bank’o Kart başlıklı makalemizde odeo bank axees kart başvurusu, odeobank başvuru ve odeobank kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.