3d Secure Nedir

3D Secure Nedir

 

3D secure nedir, nasıl işler? Ne işe yarar?

 

Kısaca güvenli alışverişe denir. Web sitelerinin kredi kartlarıyla yaptığı ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla banka-firma arasında yapılan anlaşmaya denir. Hem kart sahibinin güvenliğini sağlamak, hem kartın çalınması ve kaybolması gibi durumlarda başkasının kart adına işlem yapmasını önlemek için yapılır.

 

Bankalar bu durumlarda tüm sorumluluğu üzerine aldıkları için özel kod ve şifreleme işlemi kullanırlar. Kart sahibinin telefonuna gelen sms kodunu girmesi istenir. Bu süreçten sonra alışveriş onaylanır. Gerçek bilgiler gereklidir. En ufak bir sıkıntıda banka bu durumu kontrolü altına alır. 3D secure nedir sorusunu kısaca bu şekilde özetleyebiliriz. 3D secure’nin kart sahibine faydaları da şöyledir;

 

İnternet üzerinde yapılan alışverişlerinizde secure kart güvenliğinizi korur. Sistemi kullanmak ve kayıt işlemi çok basittir. 3D Secure mevcut kart bilgilerinizi kendinizin belirleyeceği bir şifre ile korumaktadır. Bunun için ekstra sizin belirleyeceğiniz kişisel güvenlik sorusu oluşturur. İşlemlerin başka amaçlar ve kötü kullanım için yapılmasını önler. Çalıntı ve kaybolma durumlarında müşteriye sms ile şifre geldiği için bu ihtimali de sıfırlamış olur.

 

Sizden başka kimse alışveriş yapamaz ve şifreyi bilemez. Şifreniz size özeldir. Kullanımının kolay olması ve ödeme sırasında tek bir şifre ile alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

3D Secure sisteminin sanal mağazalara katkısı nedir?

 

3D Secure sanal mağazalara alışveriş için işlem yapan kişinin kartın gerçek sahibi olup olmadığını tanıma imkânı sağlamaktadır. Kartın gerçek sahihi olup olmadığını bilmek için adres, onay, cep telefonu sms şifresi ya da e-posta onayı gibi ciddi güvenlik önlemi alma imkânı sağlıyor. Ters ibraz gibi durumları önceden bertaraf edebilmesi eski sisteme göre daha kullanışlı ve güvenilir olmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir? başlıklı makalemizde kartı, kredi ve nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.